Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Aktualności

Uwaga! Droppery ma platformie Google Play

MalwareW sklepie Google Play znalazły się droppery dystrybuujące malware, w tym trojany bankowe. Tego typu aplikacje są wyjątkowo trudne do wykrycia, ponieważ nie zawierają złośliwego kodu.

Badacze z firmy Threat Fabric odkryli zestaw nowych dropperów przeznaczonych do przenoszenie złośliwego oprogramowania atakującego smartfony oraz tablety z systemem operacyjnym Android. Droppery są trudne do zatrzymania, a ich celem jest zainstalowanie na urządzeniu ofiary złośliwego kodu. Nie budzą one podejrzeń wśród użytkowników, ponieważ realizują swoją funkcjonalność, aczkolwiek za kulisami prowadzą szkodliwe działania. Co istotne, potrafią stosunkowo łatwo prześlizgnąć się przez się przez kontrolę bezpieczeństwa platformy Google Play.

Kampania SharkBot
Pierwsza kampania droppera zauważona przez Threat Fabric miała miejsce na początku października bieżącego roku. Dropper instalował na urządzeniach ofiar trojana bankowego SharkBot. Jest to złośliwe oprogramowanie kradnące dane uwierzytelniające z legalnych formularzy logowania do witryn, przechwytujące dane wpisywane na klawiaturze, ukrywające wiadomości SMS oraz przejmujące zdalną kontrolę nad urządzeniem mobilnym.

Naukowcy odkryli dwie nieszkodliwie wyglądające aplikacje typu dropper, „Codice Fiscale 2022” i „File Manager Small, Lite”, obie służą do instalowania SharkBot na urządzeniach mobilnych ofiar.

Pierwsza aplikacja, „Codice Fiscale 2022”, jest zamaskowana jako narzędzie do obliczania płatności podatkowych we Włoszech i została pobrana 10 000 razy. Gdy użytkownik zainstaluje złośliwą aplikację dropper, ta poprosi go o zainstalowanie fałszywej aktualizacji, która zainstaluje malware SharkBot na jego urządzeniu.

Natomiast aplikacja dropper File Manager dostarcza SharkBot o szerszym zasięgu, atakujący klientów banków we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Polsce, Austrii, Australii i Stanach Zjednoczonych.

Kampania Vultur
Inna kampania wykorzystująca aplikacje typu dropper dostarcza szkodliwego trojana Vultur obsługiwanego przez cyberprzestępcę znanego jako „Projekt Brunhilda”. Przestępcy po zainstalowaniu na urządzeniu Vultura mogą śledzić wszelkie kliknięcie, gesty i inne działania podejmowane przez ofiarę.
Droppery rozprowadzające Vultur:
‘Recover Audio, Images & Videos’ - 100000 pobrań
‘Zetter Authentication’ - 10000 pobrań
‘My Finances Tracker’ - 1000 pobrań

Jak bronić się przed dropperami?
Korzystanie z dropperów staje się z jedną z częściej stosowanych metod instalowania złośliwego oprogramowania. Między innymi dlatego, że stosunkowo łatwo omijają skanery wykrywania oszustw.

"Wszystko wskazuje na to, że cyberprzestępcy będą wykorzystywać droppery na coraz szerszą skalę, bowiem jest to rozwiązanie z ich punktu widzenia ekonomiczne i skalowalne. Bardziej wyrafinowane taktyki wymagają poświęcenia więcej zasobów niż droppery. Te ostatnie pozwalają napastnikom łatwo wtargnąć do oficjalnych sklepów z aplikacjami i dotrzeć do szerokiej, niczego niepodejrzewającej publiczności" - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender.

Wadą dropperów jest konieczność zaangażowania się potencjalnych ofiar w przynajmniej jedną ręczną czynność, ponieważ muszą się zgodzić na instalację ładunków. Jednak hakerzy robią wszystko, aby użytkownik połknął haczyk i starają się dopracować witryny oraz interfejsy w taki sposób, aby nie budziły jakichkolwiek podejrzeń wśród klientów Google Play.

"Jeżeli to możliwe, należy nie zezwalać na aktualizacje ze zdalnych źródeł, a także analizować adresy URL, aby potwierdzić, iż aplikacja pochodzi z oficjalnego sklepu Google Play" - dodaje Mariusz Politowicz.

Źródło: Bitdefender

Logowanie i rejestracja