Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Uwolnij moc konteneryzacji i zmień swoje IT dzięki Kubernetesowi

Uwolnij Moc konteneryzacjiZarządzanie coraz większą liczbą złożonych systemów jest sporym wyzwaniem dla IT. Dlatego też firmy szukają sposobu na automatyzację procesów. Z pomocą przychodzi technologia konteneryzacji i sprawdzone narzędzie do jej skutecznej realizacji, czyli Kubernetes.

Rewolucja w IT

Ogromną zmianą w świecie IT było przejście z monolitycznych systemów na mikroserwisy (zwane też mikrousługami) i kontenery. Mikroserwisy znacząco przyspieszyły cykl produkcyjny. Architektura mikroserwisowa to takie podejście do tworzenia oprogramowania, które polega na podzieleniu aplikacje na mniejsze, łatwiejsze do zarządzania części, odpowiadające za pojedyncze zadania.

Mikroserwisy są znacznie bardziej elastyczne i opłacalne, ponieważ firmy nie muszą skalować całych systemów. W razie wystąpienia błędu pozwalają szybko wyizolować wybraną część i rozwiązać problem bez zakłócania pracy reszty systemu. To idealne rozwiązanie, gdy tworzymy oprogramowanie mające działać na wielu platformach i urządzeniach.

Jednak z czasem i mikroserwisy zwiększyły swoją złożoność, programiści napotykali problemy z konfiguracją i wdrażaniem nowych usług, a także monitorowaniem i zarządzaniem wersjami. W odpowiedzi na to wyzwanie pojawił się Kubernetes (K8s).

Co to jest konteneryzacja?

Technologia konteneryzacji w IT, podobnie jak w spedycji, ułatwia zarządzanie i transportowanie „ładunku”. W tym wypadku naszym ładunkiem są mikroserwisy, które pakujemy w kontenery. Kontenery łączą wszystkie elementy potrzebne do uruchomienia aplikacji - biblioteki, środowisko wykonawcze, narzędzia systemowe - które następnie można łatwo przenieść i uruchomić na dowolnej maszynie. Dzięki temu możemy np. przetestować aplikację w różnych środowiskach bez konieczności instalowania nowego oprogramowania.

Co to jest Kubernetes?

Aplikacje mogą być rozbite na dziesiątki czy setki kontenerów, wówczas niezbędne jest narzędzie, które ułatwi zarzadzanie nimi. Takim narzędziem jest Kubernetes - platforma open-source do orkiestracji kontenerów opracowana przez Google, a obecnie używana przez wiele firm.

Kubernetes odpowiada za automatyzację deploymentu, skalowanie i monitorowanie aplikacji kontenerowej. Dzięki K8s można łatwo rozbudować aplikacje na większą skalę. Można go używać do tworzenia i uruchamiania kontenerów na różnych platformach, a także do monitorowania ich stanu i zapewniania im odpowiedniego środowiska. K8s może też służyć do zarządzania wieloma aplikacjami na różnych serwerach lub w chmurze.
Kubernetes dla każdego

Decydując się na korzystanie z Kubernetesa, musimy zadbać o odpowiednie kompetencje w zespole IT. Niewiele firm może sobie na to pozwolić w dobie deficytu wysoko wykwalifikowanych pracowników, dlatego doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi zarządzanej (Managed Kubernetes) udostępnianej przez dostawców chmury, np. Oktawave.

Dzięki samoobsługowej platformie jaką jest Managed Kubernetes zespół programistów może skupić się na rozwijaniu aplikacji i celach biznesowych, a nie rozwiązywaniu problemów technicznych i dbaniu o cały stos technologiczny.

Usługi Managed Kubernetes zapewniają:
● zautomatyzowane wdrażanie i skalowanie aplikacji,
● łatwe zarządzanie skonteneryzowanymi aplikacjami,
● integrację z innymi usługami chmurowymi,
● wyższe bezpieczeństwo,
● lepszą kontrola nad zużywanymi zasobami,
● niższe koszty (niż inwestowanie w autorskie rozwiązania).

Zarządzany Kubernetes eliminuje większość trudności związanych z wdrażaniem i obsługą aplikacji. A jeśli firma w ogóle nie chce zajmować się obsługą platformy, może skorzystać z zapewnianej przez dostawcę pomocy technicznej. Dzięki temu może w pełni korzystać z zalet konteneryzacji i Kubernetesa, nie obciążając swojego zespołu kwestiami technicznymi.

Artykuł Partnera

Logowanie i rejestracja