Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Aktualności

Vectra AI wyróżniona w najnowszym raporcie Gartnera

GartnerJak wynika z nowego raportu Gartner Market Guide for Network Detection and Response, liderzy odpowiedzialni za bezpieczeństwo i zarządzanie ryzykiem, powinni priorytetowo traktować NDR, jako uzupełnienie innych narzędzi wykrywania, gdyż koncentruje się na utrzymaniu niskiego odsetka fałszywych alarmów i wykrywaniu anomalii, których nie obejmują inne rozwiązania. Wyróżnienie w tym obszarze otrzymała Vectra AI, której platforma zapewnia organizacjom widoczność, pomagając w wykrywaniu i reagowaniu na cyberataki.

Jak czytamy w raporcie: „Organizacje polegają na NDR w celu wykrywania i powstrzymania aktywności po udanym ataku, takich jak ransomware, zagrożenia z wewnątrz sieci lub ruch boczny w sieci. NDR uzupełnia inne technologie, które wyzwalają alerty głównie na podstawie reguł i sygnatur, budując heurystyczne modele normalnego zachowania w sieci i wykrywanie anomalii”. Liderzy ds. bezpieczeństwa i zarządzania ryzykiem powinni więc nadać priorytet NDR jako uzupełnienie innych narzędzi do wykrywania, gdyż koncentruje się na niskim wskaźniku fałszywych alarmów i wykrywaniu anomalii, których nie obejmują inne rozwiązania.

"Wierzymy, że wyróżnienie Vectra AI w Gartner Market Guide potwierdza naszą pozycję jako zaufanego partnera, oferującego sprawdzone rozwiązania do wykrywania i reagowania na zagrożenia w sieci" - mówi Christian Putz, Country Manager w Vectra AI, wyróżnionej w kategorii Representative Vendors in Network Detection and Response. "Aby powstrzymać falę zagrożeń, zespoły ds. bezpieczeństwa potrzebują pełnego wglądu w swoje środowiska, aby mogły wykryć oznaki ataku, zanim stanie się on naruszeniem. Przy odpowiedniej konfiguracji NDR może zapewnić skuteczną ochronę przed oprogramowaniem ransomware" - zaznacza.

Platforma wykrywania i reagowania na zagrożenia Vectra analizuje pakiety sieciowe za pomocą czujników urządzeń sprzętowych i wirtualnych czujników programowych. Współpracuje również bezpośrednio z niektórymi interfejsami API SaaS i dziennikami z usług katalogowych IaaS w chmurze, aby zapewnić wykrywanie zagrożeń i reagowanie na te przypadki użycia. Vectra NDR opiera się na wielu silnikach detekcji, z dużym naciskiem na metody uczenia maszynowego i głębokiego uczenia do wykrywania opartego na analizie behawioralnej. Platforma wykorzystuje własne źródła informacji o zagrożeniach podczas analizy, a klienci mogą również importować własne źródła informacji o zagrożeniach.

Główne wnioski z raportu

• Zgodnie z najnowszą prognozą firmy Gartner dotyczącą bezpieczeństwa, rynek wykrywania i reagowania w sieci (NDR) wykazuje stały, stabilny wzrost na poziomie 22,5%, pomimo zwiększonej konkurencji ze strony innych platform.
• Firmy które jako pierwsze wdrożyły NDR znajdują się na etapie odnawiania usług, więc przepływy pracy związane z reagowaniem na incydenty i orkiestracją zyskują większą wagę podczas oceny kontraktów.
• Garstka dostawców NDR przyciąga większość uwagi na rynku. Organizacje z wyspecjalizowanymi potrzebami dotyczącymi wykrywania odniosłyby korzyści z połączenia znanych dostawców z nowo pojawiającymi się, lokalnymi graczami.

Rekomendacje

Aby rozwinąć swoje możliwości wykrywania i reagowania w sieci, liderzy bezpieczeństwa i zarządzania ryzykiem powinni:
• Uzupełnić istniejących rozwiązania do wykrywania poprzez wdrożenie narzędzi NDR do wykrywania nietypowych zachowań oraz badania aktywności po skutecznym przełamaniu zabezpieczeń.
• Zidentyfikować luki w obecnych procesach w celu określenia, czy anomalie, które NDR może wykryć, odpowiadają najbardziej palącym lukom w wykrywaniu.
• Porównać ofertę dostawców NDR, poprzez przygotowanie racjonalnych wskaźników i ocenie, w jaki sposób narzędzia NDR pozytywnie wpływają na wykrywanie zagrożeń, produktywność centrum operacji bezpieczeństwa (SOC) i automatyczną reakcję.

Prognozy

Do 2026 r. odsetek przedsiębiorstw, które oceniają możliwości NDR wyłącznie w ramach samodzielnych produktów, spadnie do 70% (obecnie jest to 90%).
Do 2027 roku ponad połowa wykrytych przypadków przez NDR będzie pochodzić ze środowisk chmurowych (obecnie poniżej 10%).
Do 2027 roku automatyczna reakcja na wykryte anomalie w sieci nie przekroczy 40% wszystkich wykrytych anomalii.

Źródło: Vectra AI

Logowanie i rejestracja