Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

6 elementów usprawniających działanie hybrydowej sieci wielochmurowej
6 elementów usprawniających działanie hybrydowej sieci wielochmurowej

Hybrydowe środowisko wielochmurowe jest jednym z kluczowych czynników napędzających transformację cyfrową. W nadchodzących latach rynek sieci multicloud wzrośnie nawet o 75%*. Wybór idealnego rozwiązania dla każdej aplikacji lub zadania może pomóc zmaksymalizować wydajność, elastyczność, bezpiecz...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Site Builder - strona internetowa dla Twojej firmy w kilka chwil
Site Builder - strona internetowa dla Twojej firmy w kilka chwil

Stwierdzenie, które mówi, że "jeśli czegoś nie ma w Internecie, to znaczy, że nie istnieje," można również odnieść do działalności biznesowej, a mówiąc inaczej, jeśli firma nie posiada strony internetowej to wielu z potencjalnych klientów do niej nie dotrze. Niemniej jednak wiele firm...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2022 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2022 roku

Osoby wchodzące w świat IT zadają sobie pytanie w jakim kierunku zrobić ten pierwszy krok, a specjaliści mocno zakorzenieni w branży często myślą na kolejnym krokiem, na drodze do wymarzonego stanowiska, ciekawszych projektów, a w końcu wyższej płacy. Koniec roku może stanowić doskonały impuls do zmian (ró...

Czytaj więcej...

Aktualności

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2022 roku

Certyfikacja IT zarobkiOsoby wchodzące w świat IT zadają sobie pytanie w jakim kierunku zrobić ten pierwszy krok, a specjaliści mocno zakorzenieni w branży często myślą na kolejnym krokiem, na drodze do wymarzonego stanowiska, ciekawszych projektów, a w końcu wyższej płacy. Koniec roku może stanowić doskonały impuls do zmian (również w obrębie kariery zawodowej). Wśród postanowień noworocznych mogą znaleźć się te związane z poszerzeniem wiedzy i zdobyciem nowych umiejętności w powiązaniu z certyfikacją. Na jakie tory zatem skierować swoją ścieżkę kariery? Czego warto się uczyć?

Firma Skillsoft (wcześniej jako Global Knowledge), po raz kolejny opracowała ranking certyfikacji IT, których posiadacze mogą liczyć na najwyższe zarobki. Z najnowszego badania obejmującego amerykański rynek IT wynika, że na najwyższe pensje otrzymują specjaliści posiadający certyfikaty z zakresu chmury obliczeniowej, bezpieczeństwa IT, sieci oraz biznesowych aspektów zarządzania infrastrukturą IT.

Poniżej prezentujemy listę certyfikacji, wraz z krótką charakterystyką i średnim rocznym wynagrodzeniem.


1. AWS Certified Solutions Architect - Professional ~ 168080 USD

W całej historii corocznych badań, AWS Certified Solutions Architect – Associate (nie Professional) kilkakrotnie pojawiał się na tej liście, nawet na samym szczycie.

Według ponad 2500 respondentów, którzy wzięli udział ankiecie, w tym roku AWS Certified Solutions Architect – Professional (nie Associate) jest najlepiej płatną certyfikacją IT w 2022 roku.

Architekci rozwiązań należą obecnie do najbardziej poszukiwanych specjalistów. Ci profesjonaliści projektują, wdrażają i wspierają często złożoną infrastrukturę chmurową, a biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na profesjonalistów z takimi umiejętnościami, nie jest zaskoczeniem, że ta certyfikacja ląduje na szczycie  listy.

AWS Certified Solutions Architect - Professional potwierdza umiejętności danej osoby w obszarze projektowania i wdrażaniu architektury chmurowej w AWS. Amazon zaleca dwa lub więcej lat praktycznego doświadczenia i znajomości języka skryptowego, systemu Windows, Linux i wielu usług AWS. Aby uzyskać ten certyfikat, profesjonaliści muszą zdać aktualny egzamin SAP-C02 (do listopada był to SAP-C02). Zmiany w egzaminie wprowadzone w listopadzie 2022 r. dostosowały go do AWS Well-Architected Framework. W efekcie czego uśnięto z egzaminu zagadnienia związane z kontroli kosztów, zwiększając liczbę pytań związanych z projektowaniem i migracją do chmury. Egzamin kosztuje 300 USD.

2.  Certified Information Security Manager (CISM) ~ 162347 USD

W tym roku na drugim miejscu wśród najlepiej opłacanych certyfikacji znalazł się certyfikat z obszaru cyberbezpieczeństwa. Certyfikacja obecna na tej liście od lat została opracowana przez organizację non-profit ISACA. CISM skierowany jest do doświadczonej kadry zarządzającej bezpieczeństwem systemów informacji. Jest dedykowana osobom, które zarządzają, projektują i oceniają systemy bezpieczeństwa informacji w przedsiębiorstwach. Poza pomyślnym zdaniem egzaminu, do uzyskania certyfikatu konieczne jest udokumentowanie 5-letniego doświadczenie w obszarze bezpieczeństwa lub audytów systemów IT. Sam egzamin kosztuje 575 USD dla członków ISACA i 760 USD dla osób niebędących członkami.

3. Google Certified Professional Cloud Architect ~ 161371 USD

Już trzeci rok z rzędu certyfikacja GCP Cloud Architect znalazła się w czołówce certyfikacji wiążących się z największymi wynagrodzeniami w branży IT. Certyfikacja mająca swój debiut w 2017 roku jest dedykowana osobom parającym się architekturą Google Cloud Platform (GCP) i stanowi potwierdzenie umiejętności z zakresu projektowania architektury chmury z myślą o zgodności i bezpieczeństwie.

Certyfikacja Google obejmuje ponadto takie aspekty GCP jak ulepszanie procesów chmurowych i skalowalność architektury. Google zaleca by kandydaci przystępujący do egzaminu mieli minimum trzy lata doświadczenia z jednym rozwiązaniem do projektowania i zarządzania Google Cloud. Opłata za egzamin wynosi 200 USD, a profesjonaliści mają dwie godziny na ukończenie egzaminu. Certyfikacja jest ważna przez dwa lata, po czym konieczna jest recertyfikacja.

4. Certified Information Systems Security Professional (CISSP) ~ 158190 USD

CISSP to certyfikacja z obszaru cybersecurity stworzona i oferowana przez organizację ISC2 (International Information Systems Security Certification Consortium), podobny do certyfikatów oferowanych przez ISACA.

Zdobycie certyfikatu CISSP zostało porównane do zdobycia tytułu magistra w dziedzinie bezpieczeństwa IT, ponieważ dowodzi, że profesjonaliści mają wszystko, czego potrzeba, aby skutecznie zaprojektować, wdrożyć i zarządzać programem cyberbezpieczeństwa.

Od kandydata przystępującego do egzaminu wymagane jest pięć lat doświadczenia w pełnym wymiarze godzin oraz doświadczenie w zakresie co najmniej dwóch spośród 8 obszarów związanych z bezpieczeństwem IT. Jeśli kandydat nie posiada odpowiedniego doświadczenia zawodowego, może nadal otrzymać tytuł (ISC)² Associate po zdaniu egzaminu, pracując w kierunku uzyskania pełnej certyfikacji. Egzamin kosztuje 749 USD.

5. AWS Certified Solutions Architect - Associate ~ 155019 USD

Certyfikacja AWS Solutions Architect - Associate stanowi warunek wstępny do uzyskania certyfikacji na poziomie Professional, która znalazła się na szczycie tegorocznej listy. Certyfikacja ta zadebiutowała w połowie 2013 roku i jest przeznaczona dla osób mających doświadczenie w projektowaniu ekonomicznych i odpornych na błędy aplikacji i systemów rozproszonych działających w chmurze Amazon Web Services. Egzamin certyfikacyjny AWS Certified Solutions Architect - Associate (SAA-C03) porusza szereg tematów, w tym projektowanie środowiska, wybór odpowiednich usług, konfigurowania dostępu do danych i szacowania kosztów. Egzamin kosztuje 150 USD.

6. AWS Certified Security - Specialty ~ 149740 USD

Certyfikacja AWS o specjalizacji Security potwierdza zdolność do zabezpieczania danych w chmurze AWS i skutecznego radzenia sobie ze złożonymi wyzwaniami bezpieczeństwa.

AWS zaleca, aby profesjonaliści, którzy chcą ubiegać się o ten certyfikat, mieli co najmniej pięcioletnie doświadczenie na stanowisku związanym z bezpieczeństwem IT, z dwuletnim doświadczeniem w zabezpieczaniu obciążeń AWS. Co więcej, ci profesjonaliści powinni wykazywać się dobrą znajomością usług związanych z bezpieczeństwem AWS, strategią rejestrowania i monitorowania, modeli zagrożeń dla bezpieczeństwa w chmurze, operacji i zagrożeń związanych z bezpieczeństwem i nie tylko. Egzamin SCS-C01 kosztuje 300 USD.

7. Project Management Professional (PMP) ~ 148290 USD

Projekty żyją i umierają w zależności od tego, jak są zarządzane, dlatego wykwalifikowani kierownicy projektów są kluczowi dla każdej organizacji. Pomagają definiować, organizować i zarządzać projektami od początku do końca.

Certyfikacja opracowana przez Project Management Institute (PMI) jest najpopularniejszą na świecie certyfikacją stanowiącą potwierdzenie kompetencji w obszarze zarządzania projektami. Egzamin PMP koncentruje się na pięciu obszarach związanych z cyklem życia projektu: inicjowanie, planowanie, wykonywanie, monitorowanie, kontrolę i zamykanie.

8.  Nutanix Certified Professional - Multicloud Infrastructure (NCP-MCI) ~ 147169 USD

Certyfikacja Nutanix Certified Professional - Multicloud Infrastructure (NCP-MCI) ma na celu uznanie umiejętności i zdolności w zakresie wdrażania, administrowania i rozwiązywania problemów z Nutanix AOS w chmurowych środowiskach korporacyjnych. Zdobycie tego certyfikatu potwierdza zdolność do przeprowadzenia organizacji przez kolejny etap jej korporacyjnej podróży do chmury. Podczas przygotowania do egzaminu i szkolenia dla NCP-MCI profesjonaliści zdobywają niezbędną wiedzę i umiejętności do wdrażania i zarządzania środowiskiem Nutanix. Egzamin kosztuje 199 USD.

9. Microsoft Certified: Azure Solutions Architect Expert ~ 142975 USD

Microsoft zaleca by specjaliści ubiegający się o ten certyfikat mieli zaawansowane doświadczenie w projektowaniu rozwiązań chmurowych i hybrydowych działających na platformie Microsoft Azure.

Architekci współpracują z innymi osobami w całej firmie - od interesariuszy po deweloperów i nie tylko - aby sprostać złożonym wyzwaniom, które stoją na drodze do budowy bezpiecznych, skalowalnych i niezawodnych rozwiązań w chmurze Azure. Firma Microsoft zaleca, aby ci specjaliści mieli doświadczenie w obrębie chmury Azure z zakresu administrowania, programowania, obszarze DevOps, sieciach, wirtualizacji, zabezpieczeniach, zarządzaniu i nie tylko.

By uzyskać certyfikat Microsoft Certified: Azure Solutions Architect Expert trzeba posiadać egzamin na poziomie Associate, a następnie zdać egzamin AZ-305, który kosztuje 165 USD.

10. Google Cloud - Cloud Digital Leader (CDL) ~ 142707 USD

Certyfikacja Cloud Digital Leader (CDL) została wprowadzona w 2021 roku jako certyfikat na poziomie podstawowym, który potwierdza wiedzę specjalisty na temat Google Cloud Platform, jego usług i możliwości wspierania inicjatyw chmurowych organizacji. Może również przynieść korzyści osobom zajmującym stanowiska biznesowe, współpracującym ze specjalistami technicznymi lub współpracują z wieloma dostawcami usług w chmurze i muszą rozumieć usługi każdego z nich. Egzamin kosztuje 99 USD.

11. Certified Information Systems Auditor (CISA) ~ 142336 USD

CISA to kolejny w zestawieniu certyfikat wydawany przez ISACA, którego historia sięga 1978 roku, dedykowany specjalistom zajmującym się audytem systemów informatycznych w zakresie oceny ryzyka podatności na atak i cyberbezpieczeństwa. By przystąpić do egzaminu kandydat musi udokumentować 5 lat doświadczenia w audycie informatycznym, lub pracy w kontroli w obszarze informatyki lub w pracy w obszarze bezpieczeństwa. Koszt egzaminu dla członków ISACA wynosi 575 USD i 760 USD dla osób niebędących członkami stowarzyszenia.

12. The AWS Certified Big Data - Specialty ~ 138403 USD

Ta certyfikacja specjalistyczna przeznaczona jest dla osób z co najmniej dwuletnim doświadczeniem pracy z AWS i Big Data. Zdobycie tego certyfikatu dowodzi zdolności architekta pracującego z dużymi zbiorami danych do wdrażania usług AWS Big Data zgodnie z najlepszymi praktykami, projektowania i utrzymywania środowiska Big Data oraz automatyzacji analizy danych. AWS zaleca, aby profesjonaliści, którzy ubiegają się o ten certyfikat, uzyskali tytuł Certified Cloud Practitioner, AWS Certified Solutions Architect - Associate lub inny certyfikat na poziomie Associate jako warunek wstępny. Zalecane jest również posiadanie co najmniej pięcioletniego doświadczenia w dziedzinie analityki danych. Egzamin kosztuje 300 USD.

13. VMware Certified Professional - Data Center Virtualization (VCP-DCV) ~ 138349 USD

VCP-DCV potwierdza umiejętności wdrażania, zarządzania i rozwiązywania problemów z infrastrukturą vSphere. Osoby posiadające ten certyfikat mogą pomóc organizacjom w stworzeniu elastycznego, bezpiecznego środowiska, które poprawi wykorzystanie chmury obliczeniowej. Jest to wciąż najpopularniejsza certyfikacja VMware, dotycząca wirtualizacji centrów danych, w tym wdrażania i administrowania środowisk zbudowanych w oparciu o ESXi/vSphere i vCenter.

Aby uzyskać ten certyfikat, firma VMware wymaga od kandydatów wzięcia udziału w co najmniej jednym kursie oferowanym przez autoryzowany ośrodek szkoleniowy, w szczególności: VMware vSphere: Install, Configure, Manage [V7] lub VMware vSphere: Optimize and Scale [V7].

Po odbyciu szkolenia należy przystąpić do egzaminu Professional VMware vSphere 7.x (2V0-21.20), który kosztuje 250 USD.

14. AWS Certified Cloud Practitioner ~ 135612 USD

AWS Cloud Practitioner stanowi punkt wyjściowy dla wielu popularnych certyfikatów dedykowanych infrastrukturze chmurowej, w tym AWS Solutions Architect, Developer, DevOps Engineer i SysOps Administrator.

Certyfikat ten jest przeznaczony dla profesjonalistów pragnących uporządkować ogólną wiedzę na temat usług chmurowych AWS. Jest to podstawowy certyfikat często posiadany przez osoby na wczesnym etapie kariery, ponieważ jest odskocznią do bardziej specjalistycznych certyfikatów AWS.

AWS Cloud Practitioner weryfikuje zdolność do definiowania podstaw infrastruktury chmury i zasad architektonicznych, a także kluczowych usług na platformie AWS. Certyfikowany specjalista powinien również umieć opisać podstawowe aspekty bezpieczeństwa i zgodności platformy Amazon.

Aby uzyskać ten certyfikat, należy zdać egzamin AWS Certified Cloud Practitioner (CLF-C01), który kosztuje 100 USD.

15. CCNP Enterprise - Cisco Certified Network Professional - Enterprise ~ 133568 USD

Cisco Certified Network Professional (CCNP) Enterprise to zaawansowana certyfikacja, która wymaga głębokiej wiedzy i zrozumienia technologii Cisco wykorzystywanej w dzisiejszych złożonych sieciach. Ten certyfikat został opracowany dla inżynierów i administratorów sieci, którzy współpracują ze specjalistami w zakresie zaawansowanych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa, głosu, łączności bezprzewodowej i wideo.

Aby uzyskać certyfikat CCNP Enterprise, kandydaci muszą zdać dwa egzaminy - egzamin podstawowy i egzamin skoncentrowany wokół danego obszaru technologicznego, w którym specjalizuje się kandydat. Egzaminy Cisco na poziomie profesjonalnym - kosztują 400 USD za egzamin podstawowy i kolejne 300 USD za egzamin specjalizacyjny.

Poza wyżej wymienioną listą certyfikatów wśród specjalistów IT mogących liczyć na najwyższą pensję wymienić należy jeszcze: ISACA  CRISC - Certified in Risk and Information Systems Control, Google Cloud - Professional Data Engineer, Certified Ethical Hacker (EC-Council), Microsoft Certified: Azure Data Fundamentals, jednak wskazała je zbyt mała liczba respondentów, by mogły być włączone do rankingu.