Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Dark web monitoring - dlaczego należy kontrolować ciemną sieć?

CyberatakCzęść danych wykradzionych przez cyberprzestępców trafia do dark webu. Jak można dowiedzieć się, czy zasoby firmy wpadły w niepowołane ręce i zostały udostępnione w ciemnej sieci? Pomocna w tym zakresie będzie technika znana jako dark web monitoring.

Dark web jest ukrytą częścią internetu - zapewnia anonimowe środowisko użytkowania i nierzadko wykorzystywany jest do nielegalnych działań. Wstęp do ciemnej sieci można uzyskać za pomocą specjalnego, dostępnego publicznie oprogramowania, np. Tor Project. Oznacza to, że potencjalnie każdy jest w stanie pozyskać skradzione przez cyberprzestępców dane (zarówno osobiste, jak i firmowe czy rządowe) znajdujące się w dark webie. Z tego względu warto przyjrzeć się mechanizmom przeszukiwania tego obszaru pod kątem wycieków danych.

Dark web monitoring to usługa, która przeszukuje ukrytą sieć w poszukiwaniu wszelkich oznak wycieku, ujawnienia i sprzedaży danych użytkowników (w tym firm). Jest to w pełni legalne narzędzie, które zapewnia wiele funkcji umożliwiających kontrolowanie przypadków naruszeń bezpieczeństwa.

Eksperci z firmy Fortinet wskazują na cztery główne funkcje narzędzi do monitoringu ciemnej sieci.
1. Analiza zagrożeń - Mapowanie danych w dark web pod kątem informacji o zagrożeniach, które mogą pomóc zapobiec potencjalnym cyberatakom lub złagodzić ich skutki.
2. Polowanie na zagrożenia - Mechanizm wykrywania źródeł złośliwej aktywności i badania systemów pod względem nietypowych działań w przypadku, gdy systemy firmy zostały już zaatakowane.
3. Szybsze reagowanie na incydenty - Dark web monitoring pozwala na szybkie zidentyfikowanie momentu, gdy poufne dane znalazły się w zasięgu cyberprzestępców, tym samym skracając im czas na stworzenie kopii i sprzedaż informacji.
4. Integracja z innymi zabezpieczeniami - Rozwiązania do monitoringu ciemnej sieci mogą, a nawet powinny być łączone z innymi narzędziami cyberochronnymi. Pozwoli to na generowanie dokładniejszych informacji o zagrożeniach i stanie zabezpieczeń.

"Chcąc zapobiegać wyciekom biznesowych informacji do dark webu, należy skrupulatnie przemyśleć zasady związane z dostępem do firmowych danych z prywatnych urządzeń pracowników. Chociaż taki model pracy krótkofalowo może zapewniać pewne obniżenie kosztów, to jednak w dłuższej perspektywie każdy przedsiębiorca powinien pamiętać, że lepiej zainwestować w objęte jednolitymi zabezpieczeniami urządzenia niż narażać firmę na utratę danych, pieniędzy czy zaufania klientów" - mówi Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet w Polsce.

Utrata danych przez przedsiębiorstwo jest nie tylko jego wewnętrznym problemem, ale również zagrożeniem dla bezpieczeństwa wszystkich powiązanych z nim podmiotów. Korzystanie z narzędzi do monitoringu ciemnej sieci może pomóc firmom na wielu płaszczyznach. Ich praca w całodobowym trybie pozwala na możliwie jak najszybsze wykrycie i powiadomienie o wszelkich naruszeniach bezpieczeństwa, a tym samym zminimalizowanie potencjalnych szkód wynikających z kradzieży danych.

Korzystając z dark web monitoringu, mamy szansę na znaczne zredukowanie zdolności cyberprzestępców do wykonania kopii wrażliwych danych oraz ich sprzedaży. Dlatego tak ważna jest integracja tego mechanizmu z pozostałymi narzędziami w ramach strategii cyberbezpieczeństwa przedsiębiorstwa. Wiedza o potencjalnym naruszeniu poufności kluczowych danych pozwala na skuteczną reakcję z wykorzystaniem adekwatnych środków.

Oprócz stosowania podstawowych zabezpieczeń, czyli uwierzytelniania wieloskładnikowego, silnych i często zmienianych haseł, trzeba również pamiętać o szkoleniu pracowników z zakresu cyfrowego bezpieczeństwa. Kluczowe jest uświadomienie im, na jakie zagrożenia mogą się natknąć i jaka jest firmowa polityka walki z cyberatakami.

Źródło: Fortinet

Logowanie i rejestracja