Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Aktualności

Prywatne chmury kolejnym krokiem po wirtualizacji

NovellNovell przedstawił wyniki badania przeprowadzonego przez ośrodek badawczy Harris Interactive wśród ponad 200 szefów informatyki reprezentujących duże przedsiębiorstwa. 

 

Zrealizowane przy wsparciu Novella badanie wykazuje znacznie szersze upowszechnienie środowisk typu cloud, niż wynikało to z wcześniejszych badań, a także szybko rosnące tempo rozwoju prywatnych chmur (ang. private cloud).

Wyniki badania potwierdzają, że środowiska typu cloud computing - zarówno publiczne, jak i prywatne  - będą stanowić coraz bardziej istotny element korporacyjnych zasobów informatycznych, a także, że przedsiębiorstwa są szczególnie zainteresowane upraszczaniem zarządzania zintegrowanymi środowiskami fizycznymi i wirtualnymi oraz środowiskami typu cloud.

Zróżnicowane podejście do wchodzenia w chmurę

Wejście w chmurę znajduje się w centrum zainteresowania wielu korporacji - pozostaje jednak pytanie o najlepszy sposób wykorzystania zalet przetwarzania typu cloud, tak, by osiągnąć maksymalny wzrost efektywności i oszczędności przy minimum ryzyka. Według badania przeprowadzonego przez Harris Interactive wśród szefów informatyki w dużych przedsiębiorstwach (od 2500 do ponad 20 tys. pracowników), 77 procent ankietowanych deklaruje wykorzystanie pewnej formy przetwarzania typu cloud już teraz - to o wiele więcej, niż podawały wcześniejsze raporty.

Spośród innych ważnych spostrzeżeń można wymienić następujące:
- Według 89 procent respondentów, prywatne chmury stanowią następny logiczny krok dla firm wdrażających wirtualizację.
- 34 procent badanych wykorzystuje zróżnicowane podejście, zakładające wykorzystanie zarówno prywatnych, jak i publicznych środowisk typu cloud, zaś 43 procent planuje rozszerzyć wykorzystanie takiego podejścia.
- 87 procent respondentów uważa, że wykorzystanie publicznych chmur nie zastąpi eksploatacji własnych centrów danych, a będzie się rozwijać równolegle z nią, zaś 92 procent wskazuje,  że wzrostowi wykorzystania publicznych środowisk typu cloud towarzyszy wymiana obecnych platform informatycznych.
- 31 procent respondentów uważa, że najważniejszą korzyścią z eksploatacji prywatnych chmur jest możliwość zarządzania infrastrukturą heterogeniczną.

Bezpieczeństwo wciąż najważniejszą kwestią

Badanie ośrodka Harris Interactive wykazuje również, że największą przeszkodą w upowszechnieniu rozwiązań typu cloud pozostają kwestie bezpieczeństwa, przy czym 83 procent respondentów uważa, iż prywatne chmury oferują większość korzyści środowisk publicznych (uwolnienie się od problemów ze sprzętem, niższe koszty utrzymania, skalowalność zasobów, niższe koszty początkowe) bez typowych dla środowisk publicznych problemów związanych z bezpieczeństwem i zgodnością z wymogami przepisów.

Badanie wykazało również, że:
- 91 procent badanych niepokoi się o bezpieczeństwo publicznych chmur, zaś 50 procent wskazuje kwestie bezpieczeństwa jako największą przeszkodę w upowszechnieniu rozwiązań typu cloud.
- 86 procent uważa, że dane są bezpieczniejsze w prywatnych chmurach.
- 76 procent badanych uważa, że dostawcy zewnętrzni nie wykazują takiej staranności w sprawach bezpieczeństwa, jak wewnętrzne działy informatyki.
- Trudności w zapewnianiu zgodności z wymogami przepisów w publicznych środowiskach typu cloud w porównaniu ze środowiskami prywatnymi były istotnym problemem dla 81 procent respondentów.

Wyniki badania są wymowne. "Droga do przetwarzania w publicznych środowiskach typu cloud powinna rozpoczynać się od środowisk prywatnych, pozwalających nauczyć się korzystania z tej technologii w bezpiecznych warunkach sieci korporacyjnej. Mimo tych wątpliwości, przedsiębiorstwa coraz chętniej wdrażają rozwiązania typu cloud - zarówno w środowiskach prywatnych, jak i publicznych czy hybrydowych. W obliczu rynkowego zapotrzebowania na bezpieczne i zgodne z wymogami przepisów rozwiązania zapewniające bardziej efektywne zarządzanie aplikacjami w środowiskach typu cloud, oferowane przez Novella wiodące w branży produkty i rozwiązania WorkloadIQ udostępniają klientom technologie niezbędne do zapewniania bezpieczeństwa i zarządzania środowiskami typu cloud" - mówi Jim Ebzery, starszy wiceprezes i dyrektor generalny działu bezpieczeństwa, zarządzania i platform operacyjnych w firmie Novell.

Dane opublikowane przez ośrodek Harris Interactive ukazują rynkowe zapotrzebowanie na zintegrowane podejście do bezpieczeństwa i zarządzania obciążeniami w środowiskach typu cloud. Mając świadomość wątpliwości związanych z wdrażaniem rozwiązań typu cloud w przedsiębiorstwach, Novell oferuje WorkloadIQ, zróżnicowane podejście do inteligentnego zarządzania obciążeniami, umożliwiające tworzenie, zabezpieczanie, zarządzanie i mierzenie obciążeń w środowiskach fizycznych, wirtualnych i środowiskach typu cloud.

Niedawno Novell udostępnił rozwiązanie Novell Cloud Manager, umożliwiające tworzenie i bezpieczne zarządzanie prywatnymi chmurami w oparciu o istniejące zasoby i infrastrukturę centrów danych. Novell Cloud Manager, stworzony z myślą o heterogenicznej rzeczywistości większości środowisk informatycznych, zapewnia użytkownikom swobodę i elastyczność tworzenia prywatnych chmur i zarządzania nimi. Novell Cloud Manager współpracuje ze wszystkimi wiodącymi hipervisorami, systemami operacyjnymi i platformami sprzętowymi, pozwalając firmom bez problemu zarządzać infrastrukturą jako jedną całością.

Źródło: Novell
Skomentuj na forum

Logowanie i rejestracja