Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Aktualności

Strategia bezpieczeństwa - wirtualizacja i cloud

RSATematem wystąpienia otwierającego konferencję RSA Conference Europe 2010, wygłoszonego przez członków dyrekcji RSA, działu zabezpieczeń firmy EMC, było tworzenie strategii w efektywnym i niezawodnym zarządzaniu zabezpieczeniami infrastruktury fizycznej i wirtualnej oraz infrastruktury przetwarzania w chmurze.


W wspólnym wystąpieniu Art Coviello i Tom Heiser, prezes i dyrektor operacyjny RSA, przedstawili interesującą wizję oraz realną strategię, demonstrując, jak działy bezpieczeństwa mogą wykorzystać możliwości oferowane przez wirtualizację i przetwarzanie w chmurze (cloud computing) do budowy systemów „kontroli ruchu” zapewniających bezpieczeństwo informacji.

"Branża zabezpieczeń nie dysponuje systemem integrującym funkcje kontroli ludzi, procesów i indywidualnych zabezpieczeń, którym można byłoby zarządzać za pomocą takiego samego skorelowanego, kontekstowego i kompleksowego widoku, jaki wykorzystuje się w branży lotniczej do zagwarantowania bezpieczeństwa lotów" - powiedział Art Coviello, prezes RSA, działu zabezpieczeń firmy EMC. "Mechanizmy zarządzania bezpieczeństwem informacji muszą funkcjonować jako system zdolny do efektywnego i skutecznego zarządzania naszymi infrastrukturami informatycznymi, zapewniając pełny wgląd, łatwość zarządzania i kontrolę trzech obszarów - środowisk fizycznych, wirtualizacji i przetwarzania w chmurze. Potrzebujemy systemu, który pozwoli nam wyeliminować luki w ochronie oraz stosować funkcje kontroli w bardziej całościowy i systematyczny sposób, centralizując zarządzanie nie tylko funkcjami kontroli pewnych producentów, ale wszystkimi takimi funkcjami".

Coviello i Heiser przedstawili trzy współpracujące ze sobą warstwy niezbędne do realizacji wizji skutecznego systemu „kontroli ruchu” na potrzeby zapewniania bezpieczeństwa informacji:

1. Warstwa egzekwowania funkcji kontroli, na poziomie której egzekwuje się instalowanie funkcji wykrywających zagrożenia bezpieczeństwa w ramach infrastruktury. W optymalnym środowisku wiele funkcji kontroli wbudowuje się bezpośrednio w infrastrukturę informatyczną, np. w systemy operacyjne i sieci, zapewniając pełne pokrycie bez wdrażania setek narzędzi punktowych i zarządzania nimi.
2. Warstwa zarządzania funkcjami kontroli, na poziomie której przedsiębiorstwa mogą udostępniać i monitorować funkcje kontroli bezpieczeństwa. Wprowadzenie tej warstwy pozwala skonsolidować różne konsole do zarządzania zabezpieczeniami.
3. Warstwa zarządzania zabezpieczeniami, na poziomie której definiuje się reguły zarządzania przedsiębiorstwem i infrastrukturą informatyczną, oparte na wymogach zapewniania zgodności z przepisami, najlepszych procedurach oraz specyfice ryzyka. Jest to również warstwa, w której spotykają się zdarzenia i ostrzeżenia przekazywane przez funkcje kontroli zainstalowane w ramach infrastruktury i gdzie koreluje się je w celu oceny zgodności z przepisami oraz w razie potrzeby stosuje środki naprawcze.

"Dzięki integracji tych technologii, systemów i źródeł informacji umożliwiamy wprowadzenie całościowego podejścia do zarządzania ryzykiem i zgodnością z przepisami oraz uzyskanie całościowego wglądu w najważniejsze elementy systemu zabezpieczeń i zapewniania tej zgodności w ramach całej infrastruktury informatycznej. W rezultacie tworzymy naszą własną wersję systemu „kontroli ruchu” w ramach tradycyjnej infrastruktury informatycznej"- powiedział Tom Heiser, dyrektor ds. operacyjnych w RSA, dziale zabezpieczeń firmy EMC.

Prelegenci omówili również, jak można stosować to samo podejście w trakcie przechodzenia przedsiębiorstwa na przetwarzanie w chmurze. Można wtedy wykorzystać wirtualizację do zapewnienia wyższego poziomu bezpieczeństwa poprzez udostępnienie jednego rozwiązania gwarantującego wgląd w zasoby fizyczne i wirtualne oraz zasoby do przetwarzania w chmurze, a także koordynację tych zasobów. przedstawione też dwa przykłady możliwości kontroli ruchu w środowiskach przetwarzania w chmurze. Pierwszy z nich dotyczył demonstracji technologii opracowanej przez dział RSA oraz firmy VMWare i Intel. Wykorzystano w niej technologię Trusted Execution firmy Intel oraz platformę RSA Archer Enterprise Governance, Risk and Compliance przeznaczoną do tworzenia łańcucha zaufania obejmującego różne element infrastruktury - od procesora, poprzez monitor maszyny wirtualnej, aż po system operacyjny. Rozwiązanie to opracowano, aby umożliwić faktyczne sprawdzenie, czy aplikacje wirtualne działają w oparciu o infrastrukturę, która nie została zainfekowana przez szkodliwe oprogramowanie. Drugi przykład dotyczył demonstracji nowej technologii przeznaczonej do kontroli lokalizacji geograficznej maszyn wirtualnych oraz do zarządzania tą lokalizacją. W technologii tej wykorzystano procesor TXT Intela, rozwiązanie VMWare vCenter oraz platformę RSA Archer eGRC. Opracowano ją, aby umożliwić wprowadzanie ograniczeń opartych na regułach, zapobiegających wyciekaniu danych poufnych i procesów realizowanych w chmurze do nieautoryzowanych lokalizacji.

Źródło: EMC
Skomentuj na forum

 

Logowanie i rejestracja