Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Czy polskie MŚP są gotowe na chmurę?
Czy polskie MŚP są gotowe na chmurę?

Tylko 11% polskich firm korzystało z usług w chmurze publicznej w 2018 roku. Średnia dla Unii Europejskiej była ponad dwa razy wyższa (26%), a Finlandia zanotowała rekordowy wynik 65%. Dynamiczny wzrost ilości danych, zmiany wymagań klientów czy regulacje takie jak RODO przyspieszają proces cyfryzacji w przedsię...

Czytaj więcej...

Internet of Things, Big Data i Cloud - technologie, które rozwiną Twój biznes!
Internet of Things, Big Data i Cloud - technologie, które rozwiną Twój biznes!

Zdobycie przewagi konkurencyjnej na rynku jest jednym z podstawowych celów każdego biznesu. Wykorzystanie technologii, takich jak Internet of Things, Big Data czy usług chmurowych (Cloud) pozwala usprawnić procesy i zwiększać efektywność działań w firmie. Sprawdź, jak skutecznie i bezpiecznie wykorzystać te możl...

Czytaj więcej...

The SysAdmin DOJO Podcast - ekspercka wiedza ze świata IT
The SysAdmin DOJO Podcast - ekspercka wiedza ze świata IT

Coraz większą popularność zyskują podkasty. Nie są tak angażujące jak różnorodne filmiki tematyczne, tym samym możemy je odsłuchać w trakcie domowych czynności, joggingu, spaceru czy nawet prowadząc samochód. Dla mnie największą wartość stanowią audycje związane z pracą zawodową i zainteresowaniami, inspi...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2021 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2021 roku

Certyfikacja jest doskonałym narzędziem rozwoju zawodowego. Większość decydentów IT twierdzi, że posiadanie pracownika z dodatkowymi umiejętnościami i wkładem wniesionym dzięki certyfikacji stanowi znaczną wartość ekonomiczną dla firmy. Koniec roku może stanowić doskonały impuls do zmian (również w obrębi...

Czytaj więcej...

Trzy czwarte firm wraca z chmury publicznej do prywatnej
Trzy czwarte firm wraca z chmury publicznej do prywatnej

To, jak rozwijała się infrastruktura chmur obliczeniowych w ciągu ostatnich 15 lat, jest jednym z fenomenów i najważniejszych w historii przykładów konwergencji rozwiązań obliczeniowych i komunikacyjnych. Dzięki tego typu platformom przedsiębiorstwom zapewniona została niespotykana wcześniej możliwość szy...

Czytaj więcej...

Cloud Computing motorem innowacji
Cloud Computing motorem innowacji

W ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld dolarów, donosi najnowszy raport opracowany przez IDC. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi prod...

Czytaj więcej...

Test routera FRITZ!Box 6850 LTE

Fritz!Box 6850 LTEPrzed kilkoma tygodniami otrzymaliśmy na testy router FRITZ!Box 6850 LTE od firmy AVM. W związku z tym, że urządzenie nie należy do najtańszych na rynku, należało się spodziewać po nim o wiele więcej niż od urządzeń dla niewymagających użytkowników. Kilka tygodni obcowania z routerem pokazało, że w istocie jest to urządzenie z wyższej półki, oferujące bogaty zestaw funkcjonalności. Nie uprzedzajmy jednak faktów.

 

Ostatni rok, ze względu na sytuację pandemiczną, nie tylko wywrócił do góry nogami życie niemal każdego mieszkańca globu, ale istotnie wpłynął na każdy sektor gospodarki. Tętniące życiem biurowce opustoszały, a pracownicy wielu firm przeszli na pracę zdalną. Organizując swoje biura w kuchniach, salonach czy też sypialniach, niejednokrotnie musieli rywalizować o komfort pracy z dziećmi i innymi domownikami. W tym czasie jak nigdy wcześniej, zaczęto przywiązywać uwagę do jakości Internetu i sieci bezprzewodowej. Do niedawna akceptowalne sytuacje: 'w tym pokoju słabiej działa Internet', 'idę do drugiego pokoju bo zacina' muszą przejść do historii.

W zaistniałej sytuacji wiele osób na szybko podpisywało nowe umowy z dostawcami Internetu, czy też nabywało urządzenia 'zwiększające zasięg sieci' by zmienić sytuację na lepszą. Wiele osób te zmiany odłożyło na przyszłość i zastanawia się jak poprawić komfort pracy i nauki, by przy tym nie wejść na minę. Są też tacy, którzy mieszkają poza centrum miasta czy na wsi i nie mają możliwości podłączenia światłowodu, a oferta jedynego dostawcy Internetu kablowego na danym terenie często pozostawia wiele do życzenia.

Warto, nie tylko tym ostatnim, przypomnieć, że dziś niemal cała Polska jest pokryta zasięgiem sieci LTE, który oferuje dostęp do Internetu o prędkości wystarczającej na komfortową pracę, naukę i rozrywkę. Korzystając z LTE nie jesteśmy skazani na router dostawcy czy modem USB, gdyż na rynku jest wiele urządzeń, które nie tylko zapewniają dostęp do sieci, ale oferują wiele użytecznych funkcji wpływających na komfort użytkowania Internetu przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Co zatem do zaoferowania ma router FRITZ!Box 6850 LTE?

Nim skupimy się na samym routerze warto przybliżyć sylwetkę producenta.

AVM, to niemiecka firma z siedzibą w Berlinie, założona w 1986 r., od początku swej działalności inwestująca w opracowywanie własnych, innowacyjnych produktów, będąca jednym z wiodących producentów urządzeń wykorzystywanych na potrzeby inteligentnych sieci domowych i szerokopasmowych łączy internetowych. Produkty marki FRITZ! oferują szybki dostęp do Internetu, łatwe tworzenie sieci, wygodne telefonowanie oraz wszechstronne rozwiązania Smart Home. Oprogramowanie FRITZ!OS regularnie oferuje nowe funkcje, dbając o aktualność i bezpieczeństwo systemu w każdym z produktów FRITZ! AVM, specjalista w dziedzinie komunikacji osiągnął w 2020 r. obroty w wysokości 580 mln euro, zatrudniając 840 pracowników.

Budowa i wyposażenie

FRITZ!Box 6850 LTE zapakowano w charakterystyczne dla producenta pudełko, z przewagą koloru niebieskiego. Na estetycznym opakowaniu nie mogło zabraknąć kilku zdjęć urządzenia, opisu kluczowych funkcji i specyfikacji. Oko przykuwa również znaczek z informacją o 5-cio letniej gwarancji!

Fritz!Box Router 6850 LTE

Stylowo wyprofilowana obudowa routera o wymiarach 208 x 150 x 37 mm prezentuje się atrakcyjnie. Liczne zaokrąglenia krawędzi dodają urządzeniu szyku. Choć to nie jest najważniejsze, mnie osobiście jego design przypadł do gustu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że charakterystyczny wygląd routera jest spójny z większością innych urządzeń AVM, w których białe obudowy wkomponowano czerwone wstawki. W wypadku FRITZ!Box 6850 LTE, czerwona listwa przy górnej krawędzi odpowiada za poprawę cyrkulacji powietrza wewnątrz urządzenia.

Na wierzchniej części obudowy poza logo, znajduje się 5 diod LED: Power/Mobile, WLAN, Fon/DECT, Connect/WPS, Info. Pod trzema z nich, poza skrajnymi, znajdują się również przyciski, które służą do aktywacji/dezaktywacji WiFi, sterowania centralką DECT oraz szybkiego połączenia z wykorzystaniem protokołu WPS.

Na lewej krawędzi producent ulokował złącze USB 3.0, do którego podłączyć można pamięć flash, dysk zewnętrzny, drukarkę a nawet skaner. Prawa krawędź skrywa złącze dla telefonu DECT.

Router LTE

Z tyłu znajdują się 4 gigabitowe porty LAN, 1 port Fon do podłączenia analogowego teflonu bądź faksu, złącze zasilania, gniazdo karty SIM oraz 2 antenowe gniazda SMA na potrzeby LTE. Warto docenić wyposażenie routera w gniazda SMA, gdyż w sytuacji gdy router będzie działał w znacznej odległości od nadajnika, to bez problemu do routera można podłączyć zewnętrzną antenę o mocniejszym zysku i ustawić ją na oknie/balkonie/dachu.

fritzbox 6850 lte

Spód routera można określić mianem wielkiej kratki wentylacyjnej wyposażonej w gumowe nóżki dzięki, którym router może stabilnie stać na biurku czy komodzie oraz otwory ułatwiające montaż routera na ścianie. W centralnej części podstawy znajduje się naklejka znamionowa zawierająca również predefiniowane dane dostępowe.

Co ciekawe router nie został wyposażony w fizyczny przycisk RESET do kasowania hasła czy też przywracania ustawień fabrycznych. Ale bez obaw, w sytuacji gdy zajdzie taka potrzeba można przywrócić ustawienia fabryczne z poziomu okna logowania do Panelu administracyjnego (opisanego w dalszej części) bądź za pomocą telefonu podłączonego do portu analogowego lub komunikującego się z routerem bezprzewodowo, z wykorzystaniem DECT.

Do wykonania sprzętu nie można mieć zastrzeżeń, poszczególne elementy zostały dobrze ze sobą spasowane, nic nie trzeszczy, nie ugina się pod naciskiem. W trakcie intensywnej pracy, spód routera jest wyraźnie ciepły, aczkolwiek nie jest gorący (nie przegrzewa się).

W kartonie poza głównym bohaterem niniejszej recenzji znajdował się zasilacz (który w trakcie pracy był chłodny), zewnętrzne anteny LTE, płaski kabel sieciowy LAN o długości 1,5 m i wielojęzyczna instrukcja instalacji (zawierająca również wskazówki w języku polskim).

 

 

Fritz!Box 6850 LTE

 

Specyfikacja techniczna routera FRITZ!Box 6850 LTE
• Router LTE CAT4 z 2 x 2 MIMO
• Obsługa LTE w pasmach FDD 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28
• Obsługa LTE w pasmach TDD 38, 40, 41
• Obsługa UMTS/HSPA+ (3G) w pasmach 1, 5, 8
• Dwa porty SMA dla anten zewnętrznych
• Gniazdo karty mini-SIM
• Dual-band WiFi AC+N z prędkością do 1266 Mbit/s
• 4 gigabitowe porty LAN i 1 port USB 3.0
• Opcjonalna możliwość podłączenia zewnętrznych anten przez gniazda SMA
• Centralka telefonii stacjonarnej przez sieci komórkowe (oparta na IP)
• Baza DECT dla nawet 6 telefonów bezprzewodowych i aplikacje inteligentnego domu Smart Home
• Port dla telefonu analogowego lub faksu, a także do 10 telefonów IP (np. FRITZ!App Fon)
• Obsługa systemów domofonowych z wbudowanym klientem SIP lub interfejsem analogowym a/b
• Optymalne dostosowanie do transmisji strumieniowej filmów wideo i telewizji IP, np. Entertain, Netflix itp.
• Zapora sieciowa Stateful Packet Inspection z udostępnianiem portów
• Bezpieczny zdalny dostęp przez Internet za pomocą sieci VPN (IPSec)
• AVM Stick & Surf: automatyczne, bezpieczne i bezprzewodowe korzystanie z Internetu
• Automatyczne wyszukiwanie kanału bezprzewodowej sieci WiFi, w którym nie występują zakłócenia
• Sytem FRITZ!OS: obsługa topologii Mesh, kontrola rodzicielska, serwer multimedialny, dysk sieciowy FRITZ!NAS, dostęp do sieci bezprzewodowej dla gości, usługa MyFRITZ!
• ... i inne

Logowanie i rejestracja