Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
ebook Altaro - The Backup Bible Complete Edition

400 miliardów dolarów przychodów z chmury publicznej
400 miliardów dolarów przychodów z chmury publicznej

Analitycy IDC opublikowali raport o globalnym rynku usług chmurowych w modelach PaaS (platforma jako usługa) i IaaS (infrastruktura jako usługa). Rynek rozwiązań PaaS i IaaS w latach 2021-2025 ma rosnąć w tempie nawet 28,8% rok do roku, co przełoży się na znaczące przychody dla dostawców usług. Mają one wynieść ...

Czytaj więcej...

Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury
Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury

Jak szacuje IDC, w 2019 roku banki na całym świecie zainwestują ponad 20 mld dolarów w chmurę. Wdrożenie chmurowych systemów IT pozwala sektorowi finansowemu znaleźć odpowiedź na wiele problemów, takich jak rosnące koszty obsługi IT, presja konkurencyjna ze strony fintechów czy zagrożenia w ...

Czytaj więcej...

Coraz więcej zabezpieczeń w modelu SaaS
Coraz więcej zabezpieczeń w modelu SaaS

Pandemia COVID-19 wywarła presję na zespołach zajmujących się bezpieczeństwem IT, aby migrować do rozwiązań zarządzanych w chmurze. Agencja badawcza Forrester zwraca uwagę na znaczny wzrost zainteresowanie zabezpieczeniami punktów końcowych oferowanych w modelu SaaS.

Czytaj więcej...

Veeam Data Protection Report 2021
Veeam Data Protection Report 2021

Jak wynika z raportu firmy Veeam na temat ochrony danych w 2021 roku (Veeam Data Protection Report 2021), problemy z ochroną danych utrudniają transformację cyfrową przedsiębiorstwom na całym świecie. Tworzenie kopii zapasowych kończy się niepowodzeniem w 58% przypadków, co oznacza, że dane pozostają bez ochrony...

Czytaj więcej...

Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna
Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna

Europejskie firmy chętnie wybierają rozwiązania chmurowe do swoich systemów IT. Przodują w tym Włosi i Brytyjczycy. Z drugiej strony polscy przedsiębiorcy nadal deklarują brak zaufania do tego typu rozwiązań, choć cloud computing może przynieść im znaczące korzyści zarówno w obszarze bezpieczeństwa, jak i...

Czytaj więcej...

Hakerzy polują na konta w chmurze
Hakerzy polują na konta w chmurze

Według Ponemon Institute zhakowane konta w chmurze kosztują firmy średnio 6,2 milionów rocznie. Dwie trzecie specjalistów od bezpieczeństwa uważa, że jest to bardzo poważne zagrożenie dla ich organizacji.

Czytaj więcej...

Test routera FRITZ!Box 6850 LTE

Fritz!Box 6850 LTEPrzed kilkoma tygodniami otrzymaliśmy na testy router FRITZ!Box 6850 LTE od firmy AVM. W związku z tym, że urządzenie nie należy do najtańszych na rynku, należało się spodziewać po nim o wiele więcej niż od urządzeń dla niewymagających użytkowników. Kilka tygodni obcowania z routerem pokazało, że w istocie jest to urządzenie z wyższej półki, oferujące bogaty zestaw funkcjonalności. Nie uprzedzajmy jednak faktów.

 

Ostatni rok, ze względu na sytuację pandemiczną, nie tylko wywrócił do góry nogami życie niemal każdego mieszkańca globu, ale istotnie wpłynął na każdy sektor gospodarki. Tętniące życiem biurowce opustoszały, a pracownicy wielu firm przeszli na pracę zdalną. Organizując swoje biura w kuchniach, salonach czy też sypialniach, niejednokrotnie musieli rywalizować o komfort pracy z dziećmi i innymi domownikami. W tym czasie jak nigdy wcześniej, zaczęto przywiązywać uwagę do jakości Internetu i sieci bezprzewodowej. Do niedawna akceptowalne sytuacje: 'w tym pokoju słabiej działa Internet', 'idę do drugiego pokoju bo zacina' muszą przejść do historii.

W zaistniałej sytuacji wiele osób na szybko podpisywało nowe umowy z dostawcami Internetu, czy też nabywało urządzenia 'zwiększające zasięg sieci' by zmienić sytuację na lepszą. Wiele osób te zmiany odłożyło na przyszłość i zastanawia się jak poprawić komfort pracy i nauki, by przy tym nie wejść na minę. Są też tacy, którzy mieszkają poza centrum miasta czy na wsi i nie mają możliwości podłączenia światłowodu, a oferta jedynego dostawcy Internetu kablowego na danym terenie często pozostawia wiele do życzenia.

Warto, nie tylko tym ostatnim, przypomnieć, że dziś niemal cała Polska jest pokryta zasięgiem sieci LTE, który oferuje dostęp do Internetu o prędkości wystarczającej na komfortową pracę, naukę i rozrywkę. Korzystając z LTE nie jesteśmy skazani na router dostawcy czy modem USB, gdyż na rynku jest wiele urządzeń, które nie tylko zapewniają dostęp do sieci, ale oferują wiele użytecznych funkcji wpływających na komfort użytkowania Internetu przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Co zatem do zaoferowania ma router FRITZ!Box 6850 LTE?

Nim skupimy się na samym routerze warto przybliżyć sylwetkę producenta.

AVM, to niemiecka firma z siedzibą w Berlinie, założona w 1986 r., od początku swej działalności inwestująca w opracowywanie własnych, innowacyjnych produktów, będąca jednym z wiodących producentów urządzeń wykorzystywanych na potrzeby inteligentnych sieci domowych i szerokopasmowych łączy internetowych. Produkty marki FRITZ! oferują szybki dostęp do Internetu, łatwe tworzenie sieci, wygodne telefonowanie oraz wszechstronne rozwiązania Smart Home. Oprogramowanie FRITZ!OS regularnie oferuje nowe funkcje, dbając o aktualność i bezpieczeństwo systemu w każdym z produktów FRITZ! AVM, specjalista w dziedzinie komunikacji osiągnął w 2020 r. obroty w wysokości 580 mln euro, zatrudniając 840 pracowników.

Budowa i wyposażenie

FRITZ!Box 6850 LTE zapakowano w charakterystyczne dla producenta pudełko, z przewagą koloru niebieskiego. Na estetycznym opakowaniu nie mogło zabraknąć kilku zdjęć urządzenia, opisu kluczowych funkcji i specyfikacji. Oko przykuwa również znaczek z informacją o 5-cio letniej gwarancji!

Fritz!Box Router 6850 LTE

Stylowo wyprofilowana obudowa routera o wymiarach 208 x 150 x 37 mm prezentuje się atrakcyjnie. Liczne zaokrąglenia krawędzi dodają urządzeniu szyku. Choć to nie jest najważniejsze, mnie osobiście jego design przypadł do gustu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że charakterystyczny wygląd routera jest spójny z większością innych urządzeń AVM, w których białe obudowy wkomponowano czerwone wstawki. W wypadku FRITZ!Box 6850 LTE, czerwona listwa przy górnej krawędzi odpowiada za poprawę cyrkulacji powietrza wewnątrz urządzenia.

Na wierzchniej części obudowy poza logo, znajduje się 5 diod LED: Power/Mobile, WLAN, Fon/DECT, Connect/WPS, Info. Pod trzema z nich, poza skrajnymi, znajdują się również przyciski, które służą do aktywacji/dezaktywacji WiFi, sterowania centralką DECT oraz szybkiego połączenia z wykorzystaniem protokołu WPS.

Na lewej krawędzi producent ulokował złącze USB 3.0, do którego podłączyć można pamięć flash, dysk zewnętrzny, drukarkę a nawet skaner. Prawa krawędź skrywa złącze dla telefonu DECT.

Router LTE

Z tyłu znajdują się 4 gigabitowe porty LAN, 1 port Fon do podłączenia analogowego teflonu bądź faksu, złącze zasilania, gniazdo karty SIM oraz 2 antenowe gniazda SMA na potrzeby LTE. Warto docenić wyposażenie routera w gniazda SMA, gdyż w sytuacji gdy router będzie działał w znacznej odległości od nadajnika, to bez problemu do routera można podłączyć zewnętrzną antenę o mocniejszym zysku i ustawić ją na oknie/balkonie/dachu.

fritzbox 6850 lte

Spód routera można określić mianem wielkiej kratki wentylacyjnej wyposażonej w gumowe nóżki dzięki, którym router może stabilnie stać na biurku czy komodzie oraz otwory ułatwiające montaż routera na ścianie. W centralnej części podstawy znajduje się naklejka znamionowa zawierająca również predefiniowane dane dostępowe.

Co ciekawe router nie został wyposażony w fizyczny przycisk RESET do kasowania hasła czy też przywracania ustawień fabrycznych. Ale bez obaw, w sytuacji gdy zajdzie taka potrzeba można przywrócić ustawienia fabryczne z poziomu okna logowania do Panelu administracyjnego (opisanego w dalszej części) bądź za pomocą telefonu podłączonego do portu analogowego lub komunikującego się z routerem bezprzewodowo, z wykorzystaniem DECT.

Do wykonania sprzętu nie można mieć zastrzeżeń, poszczególne elementy zostały dobrze ze sobą spasowane, nic nie trzeszczy, nie ugina się pod naciskiem. W trakcie intensywnej pracy, spód routera jest wyraźnie ciepły, aczkolwiek nie jest gorący (nie przegrzewa się).

W kartonie poza głównym bohaterem niniejszej recenzji znajdował się zasilacz (który w trakcie pracy był chłodny), zewnętrzne anteny LTE, płaski kabel sieciowy LAN o długości 1,5 m i wielojęzyczna instrukcja instalacji (zawierająca również wskazówki w języku polskim).

 

 

Fritz!Box 6850 LTE

 

Specyfikacja techniczna routera FRITZ!Box 6850 LTE
• Router LTE CAT4 z 2 x 2 MIMO
• Obsługa LTE w pasmach FDD 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28
• Obsługa LTE w pasmach TDD 38, 40, 41
• Obsługa UMTS/HSPA+ (3G) w pasmach 1, 5, 8
• Dwa porty SMA dla anten zewnętrznych
• Gniazdo karty mini-SIM
• Dual-band WiFi AC+N z prędkością do 1266 Mbit/s
• 4 gigabitowe porty LAN i 1 port USB 3.0
• Opcjonalna możliwość podłączenia zewnętrznych anten przez gniazda SMA
• Centralka telefonii stacjonarnej przez sieci komórkowe (oparta na IP)
• Baza DECT dla nawet 6 telefonów bezprzewodowych i aplikacje inteligentnego domu Smart Home
• Port dla telefonu analogowego lub faksu, a także do 10 telefonów IP (np. FRITZ!App Fon)
• Obsługa systemów domofonowych z wbudowanym klientem SIP lub interfejsem analogowym a/b
• Optymalne dostosowanie do transmisji strumieniowej filmów wideo i telewizji IP, np. Entertain, Netflix itp.
• Zapora sieciowa Stateful Packet Inspection z udostępnianiem portów
• Bezpieczny zdalny dostęp przez Internet za pomocą sieci VPN (IPSec)
• AVM Stick & Surf: automatyczne, bezpieczne i bezprzewodowe korzystanie z Internetu
• Automatyczne wyszukiwanie kanału bezprzewodowej sieci WiFi, w którym nie występują zakłócenia
• Sytem FRITZ!OS: obsługa topologii Mesh, kontrola rodzicielska, serwer multimedialny, dysk sieciowy FRITZ!NAS, dostęp do sieci bezprzewodowej dla gości, usługa MyFRITZ!
• ... i inne

Logowanie i rejestracja