Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Aktualności

48% ruchu w Internecie generują Boty - przy tym korzystają z naszych urządzeń

BotNiemal połowę (48%) całkowitego światowego ruchu internetowego w pierwszej połowie 2023 roku wygenerowały boty. Większość z nich (30%) była złośliwa, wynika z najnowszego raportu Threat Spotlight opracowanego przez firmę Barracuda Networks, producenta rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa IT. Szkodliwe boty używały do przeprowadzania ataków adresów IP przypisanych do urządzeń podłączonych do Internetu w prywatnych domach. Dzięki temu unikały wykrycia.

Boty to programy komputerowe działające w sieci Internet i wykonujące automatyczne zadania. Badacze z firmy Barracuda od lat śledzą ich zachowanie.

"Boty mają dziś różnorodne zastosowania - zarówno dobre, jak i złe. Dobre boty to głównie roboty wyszukiwarek internetowych używane do agregacji lub monitorowania treści. Przestrzegają one zasad określonych przez właściciela strony internetowej, pozwalają na weryfikację swojej tożsamości i pracują tak, aby nie przeciążać odwiedzanych stron internetowych i aplikacji. Złe boty natomiast są tworzone do wykonywania różnych złośliwych działań. Są wśród nich i proste skanery próbujące pozyskać dane z aplikacji, i zaawansowane boty, które zachowują się niemal jak ludzie i skutecznie unikają wykrycia. To właśnie one podejmują próby cyberataków, w tym ataków DDoS, przejmowania kont czy monitorowania stron i aplikacji w poszukiwaniu cen oraz znaczących danych" - wyjaśnia Michał Zalewski, inżynier w Barracuda Networks.

Eksperci Barracuda Networks ustalili, że od stycznia do czerwca 2023 roku złośliwe boty odpowiadały za 30% całego ruchu w Internecie. Źródłem 72% z nich była Ameryka Północna. 67% ruchu złych botów pochodziło od dostawców hostingu, w tym dwóch dużych chmur publicznych: AWS i Azure.

Nowy sposób działania botów

Tegoroczny wynik jest niższy od rezultatu w roku 2021. Wtedy złośliwe boty generowały 39% ruchu w Internecie. Zmienił się też sposób ich działania. W 2021 r. dominowały boty z obszaru interakcji e-commerce, których głównym zadaniem było poszukiwanie rzadkich i tym samym pożądanych artykułów, np. butów czy zabawek, które można było wykupić z rynku i odsprzedać z zyskiem.

Boty


W pierwszej połowie 2023 roku złośliwe boty były wykorzystywane do bardziej zaawansowanych ataków. Co ważne, do przeprowadzona ataków używały przede wszystkim adresów IP przypisanych urządzeniom podłączonym do Internetu w naszych domach. To miało je chronić przed wykryciem przez oprogramowanie zabezpieczające, które blokuje znane szkodliwe adresy IP. W wielu przypadkach osoby korzystające z tych prywatnych adresów IP lub później do nich przydzielone znalazły się w "piekle CAPTCHA". Nie mogły bowiem przejść testów reCAPTCHA od Google lub zabezpieczeń od Cloudflare, ponieważ ich adres IP wywoływał alarm.

"Uzbrojone w miliony powszechnych nazw użytkowników i haseł złe boty są wysyłane w różne części Internetu po to, by przejąć konta e-mail, zwłaszcza te, do których można się dostać poprzez podatne interfejsy programowania aplikacji, czyli API. Boty sprawdzają setki, a nawet tysiące kombinacji nazw użytkowników i haseł, aż znajdą tę jedną, która działa" - dodaje Michał Zalewski.

API stają się coraz częstszym celem cyberataków, ponieważ są stosunkowo słabo zabezpieczone i szeroko wykorzystywane do procesów automatyzacji i komunikacji. Interfejsów API do dostępu do e-maili i skrzynek odbiorczych używają między innymi aplikacje do e-mail marketingu, które wysyłają i śledzą masowe lub spersonalizowane wiadomości e-mail do potencjalnych lub istniejących klientów, a także aplikacje do zarządzania, weryfikowania i automatyzacji wiadomości e-mail.

"Podatne na tego typu ataki są przede wszystkim organizacje używające słabo zabezpieczonych interfejsów API, słabego uwierzytelnienia i polityk dostępu oraz niestosujące ochrony przed działalnością botów, np. ograniczenia objętości i prędkości ruchu przychodzącego. Dobra wiadomość jest taka, że na rynku są dziś dostępne skonsolidowane rozwiązania chroniące aplikacje internetowe i API (WAAP), które identyfikują i zatrzymują złośliwe boty" - podsumowuje Michał Zalewski z Barracuda Networks.

Źródło: Barracuda Networks

Logowanie i rejestracja